Reklama

Reklama

Tysiące osób w wielkiej akcji ratowania życia w Pleszewie. Wszystko w ramach Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: pon, 18 paź 2021 11:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To była wspaniała akcja. Niemal 4 tys. pleszewskich przedszkolaków i uczniów w jednym czasie podjęło się dziś resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach! A wszystko w ramach Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca.

Reklama

Dziś w Pleszewie zorgazowano ogromną akcję - z okazji Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca. Niemal 4 tys. pleszewskich przedszkolaków i uczniów w jednym czasie podjęło się resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach!

Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca w Pleszewie. Ratownicy edukują od lat

Przypomnijmy: z inicjatywą wyszli pleszewscy ratownicy medyczni, którzy od dawna już edukują najmłodszych - organizując różnego rodzaju spotkania w szkołach i przedszkolach.

Jak zaznaczał już wielokrotnie na naszych łamach ratownik Dominik Kołaski - spirytus movens dzisiejszej akcji na rynku w Pleszewie - świadomość w tej kwestii jest bowiem bardzo ważna już od najmłodszych lat. Teraz - własnie dzięki ogromnemu zaangażowaniu pleszewskich ratowników, ale również nauczycieli i samych uczniów - przy dużej pomocy władz, wolontariuszy i pozostałych służb: policji i strażaków - udało się zorganizować w Pleszewie niezwykłe - w skali kraju - przedsięwzięcie.

Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca w Pleszewie. Piękna akcja na rynku

W dzisiejszym przedsięwzięciu udział wzięli praktycznie wszyscy uczniowie pleszewskich szkół podstawowych oraz przedszkolaki. W samo południe na pleszewskim rynku - który był swoistym punktem dowodzenia - rozpoczęła się wielka resuscytacja - oczywiście pod okiem naszych ratowników medycznych.

Na pleszewskim Rynku przygotowano 17 stanowisk - akcję prowadzili tutaj uczniowie wszystkich klas ósmych oraz dwie grupy przedszkolne. Równolegle akcję przeprowadzano w szkołach i placówkach - robiono to na salach gimnastycznych, na korytarzach i innych miejscach zorganizowanych przez dyrektorów. W sumie uczestniczyło we wszystkim jednocześnie ok. 4 tys. osób!

Przed główną akcją, która rozpoczęła się punktualnie o godz. 12.00 - każdy uczeń mógł przećwiczyć ratowanie życia ludzkiego. A podczas głównej akcji uczestnicy zmieniali się co ok. 30 sekund.

Wydarzenie trwało równe pół godziny - przez 30 minut na zmianę uczniowie i przedszkolaki - ale także wszyscy obecni na rynku - przedstawiciele władz, służb, instytucji i sami mieszkańcy - prowadzili akcję na fantomach

ZOBACZ WIDEO:

Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca w Pleszewie - ćwiczyli też na... misiach!

Jak zaznaczają organizatorzy tej cennej inicjatywy - najważniejsze jest wyrobienie bowiem sobie swoistego odruchu ratowania ludzkiego życia - chodzi m.in. o przegonienie strachu, który często w takich sytuacjach może nam towarzyszyć. Warto dodać, że przedszkolaki na przykład ćwiczyły na… misiach!

- Nie bójmy się, że zrobimy komuś krzywdę. Nauczmy się odrzucić ten irracjonalny strach - mówił Dominik Kołaski, który wcześniej instruował - wraz Gabrysią - jak ratować czyjeś życie.

Jak podkreślano - kluczowe są pierwsze trzy minuty od zatrzymania krążenia. 

Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca w Pleszewie - wręczyli defibrylatory

Podczas akcji wręczone zostały ponadto defibrylatory AED, które zakupiła firma FAMOT Pleszew. Trafiły one do trzech placówek w gminie Pleszew – do szkół w Taczanowie Drugim, Lenartowicach i przedszkola w Marszewie. 

A burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak, dziękując wszystkim zaangażowanym, zaznaczał, że - ma nadzieję - to nie pierwsza taka akcja w Pleszewie.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z TEJ NIEZWYKŁEJ IMPREZY!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.