Reklama

Reklama

Szymanowice. Duże zaległości w opłatach za groby na cmentarzu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: ndz, 12 gru 2021 08:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na niektórych nagrobkach cmentarza parafialnego w Szymanowicach w gminie Gizałki pojawiła się informacja o konieczności uiszczenia tzw. pokładnego. Parafianie nie kryją zaskoczenia. Tymczasem ksiądz proboszcz dr Marcin Holak wyjaśnia. – Zgodnie z prawem brak ponownej opłaty po upływie 20 lat od pochówku oznacza rezygnację z miejsca na cmentarzu. Termin zapłaty to 3 miesiące od powiadomienia.

Reklama

Po 20 latach użytkowania miejsca na cmentarzu trzeba wnieść tzw. opłatę prolongującą nienaruszalność grobu. W przeciwnym razie miejsce może zostać użyte do pochówku innej osoby. Mówi o tym art.7, ust.2 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 roku: 

„po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione”. 

Szymanowice. Informacje o pokładnym na nagrobkach 

O opłatach musimy pamiętać sami.

- Zarządca cmentarza nie ma obowiązku przypominania krewnym zmarłego o konieczności uiszczenia pokładnego po upływie 20 lat. Brak ponownej opłaty oznacza rezygnację z miejsca na cmentarzu – tłumaczy nam ks. proboszcz - dr Marcin Holak z parafii w Szymanowicach.

Mimo to w wielu parafiach duchowni przypominają wiernym o tym obowiązku choćby w okresie Wszystkich Świętych.

W Szymanowicach stosowne ulotki informujące o niezapłaconej prolongacie - z prośbą o kontakt - poumieszczano na nagrobkach. Poinformowano również, że „w przypadku braku opłaty pomnik zostanie usunięty, a miejsce ponownie użyte”.

- Lepiej dla rodziny, jeśli znajdzie na nagrobku informację o konieczności uiszczenia pokładnego, aniżeli miałaby przeżyć zaskoczenie związane z wykorzystaniem utraconego przez nich grobu do ponownego pochówku – tłumaczy ks. proboszcz - dr Marcin Holak.

Podkreśla przy tym, że „wszelkie opłaty pobierane przez zarządcę cmentarza są opłatami administracyjnymi i służą utrzymaniu tego miejsca i parafii”. Informacje na nagrobkach wywołały wśród parafian zaskoczenie. Zdarzały się również ostre słowa krytyki.

– Te kartki na pomnikach, to chyba tylko po to, żeby był wstyd przed ludźmi. Przecież to moja sprawa czy płacę, czy nie – mówi odwiedzająca cmentarz.

Co na to ks. Marcin Holak? Przyznaje, że w związku z przypomnieniem parafianom o obowiązku regulowania prolongaty musiał zmierzyć się z trudnymi sytuacjami i – jak mówi – bezpodstawnymi zarzutami.

– Wszystkie te doświadczenia ofiarowałem Bogu w intencji osób, które były ich przyczyną – ucina krótko proboszcz.

Szymanowice. Nie opłacono 1.905 miejsc za groby

Kartki z przypomnieniem o płatności prolongaty systematycznie znikają z nagrobków, ale chętnych do zapłaty jest mało. Według proboszcza – apel cieszy się przeciętnym zainteresowaniem parafian.

- Do tej pory dokonano 39 prolongat. Większość zainteresowanych uregulowaniem należności pochodzi spoza parafii. Nie zostało jeszcze opłaconych 1.905 miejsc – wylicza ks. Marcin Holak.

Szymanowice. Na co trafiają środki z pokładnego?

Przypomina, że środki zebrane przy tej okazji posłużą do opłacenia zobowiązań wobec kurii, seminarium duchownego oraz do spłacenia organów, które zostały zakupione do kościoła.

- Zamówiliśmy również blachę na dach kościoła. Pieniądze z pokładnego pozwolą na częściowe pokrycie kosztów – informuje ks. Marcin Holak.

A co z tymi miejscami, za które nikt nie zapłaci? Czy te groby będą likwidowane? Proboszcz zapewnia, że w najbliższym czasie nie planuje usuwania pomników. Chyba, że znajdzie się osoba zainteresowana konkretnym - nieopłaconym miejscem. Wyraża przy tym nadzieję, że do takich sytuacji nie dojdzie.

Szymanowice. Stawki i terminy "pokładnego"

Aby dowiedzieć się, czy miejsce na cmentarzu bliskiej osoby jest opłacone, należy skontaktować się z kancelarią parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach lub sprawdzić samodzielnie na stronie internetowej parafii.

Na stronie parafiaszymanowice.pl w zakładce POKŁADNE umieszczona jest poglądowa mapa cmentarza z podziałem na sektory. Miejsca w poszczególnych sektorach z nieuregulowaną płatnością są oznaczone następująco: nazwisko imię – sektor – rząd – miejsce (kwatera). np. Kowalski Jan, A, 4, 3. Jeśli zaś chodzi o wysokość opłat – to stawka obowiązująca obecnie wynosi 30 zł na rok. Trzeba ją uiścić w ciągu trzech miesięcy od powiadomienia o zaległości.

Opłat można dokonać w kancelarii parafialnej lub wpłacić na konto parafii po uprzednim skontaktowaniu się z zarządcą cmentarza. W przypadku trudnej sytuacji życiowej można kontaktować się z zarządcą cmentarza i ustalić wysokość należności indywidualnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +4 / -0

  Bóg

  To po co płacić jak nie usunie, znowu szukają głupich

 • miesiąc temu | ocena +12 / -0

  Parafianin

  Na wstępie chciałbym podziękować redakcji Życie pleszewa za to że zajęła się naszym poważnym problemem związanym z pseudo proboszczem biznesmenem . Niemniej jednak w imieniu swoim jak i parafian prosił bym redakcję aby na bieżąco interesowała się poczynaniami naszego pseudo proboszcza i nagłośniła problemy na skalę krajową. Jednym z poważnych probl... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +10 / -0

  Parafianin

  39+1905=1944 x600zł = 1 166 400,00 do wzięcia

 • miesiąc temu | ocena +11 / -0

  Mieszkaniec

  Cymbol nic dodać nic ująć wynalazek ale myślę że i liczę że redakcja postara się tym zająć dalej bo co diecezja to inna ustawa więc albo katolicy są razem albo nie obywatel ma swoje prawa więc katolik też jest pod jednym prawem Papież mówi opłaty to barbarzynstwo A zwłaszcza w Szymanowicach

 • miesiąc temu | ocena +10 / -0

  Parafian

  Przyszedł sobie proboszcz zgarnąć pieniądze bo na nic go nie stać niech w swojej dobrej woli jak służy Bogu wiernie tozy niech odejdzie bo parafia Szymanowice i poprzedni proboszcze nie narzekali tak jak ten wynalazek z kurii

 • miesiąc temu | ocena +16 / -1

  Parafianin

  Tak tak tylko ze za tą wpłatę nie mamy żadnego pokwitowania , będzie tak jak z pieniędzmi zbieranymi przez poprzednich proboszczy , znikną . Opłaty pobiera za każdy pogrzeb duże, nie wspomnę o intencjach mszalnych gdzie stawki poszły z 50 zł na 70 zł o ile już nie więcej , a chodnik na cmentarzu straszy. Wstyd !

 • miesiąc temu | ocena +12 / -0

  Zbyszek

  To te stawki są takie wszędzie a zresztą teraz to choroby trzeba mieć na leki i na opał