Reklama

Reklama

Mafia tytoniowa w powiecie pleszewskim? Wielka akcja służb [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: czw, 21 paź 2021 06:42
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tony tytoniu, suszu tytoniowego, oraz nielegalne papierosy liczne w setkach tysięcy. Podczas ostatniej wielkiej akcji służb na terenie kilku województw zatrzymano 23 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Przeszukano w sumie 31 miejsc - akcja miała miejsce również na terenie powiatu pleszewskiego. Zatrzymano też osoby z naszego terenu - m.in. z gminy Dobrzyca.

Reklama

To była wielka akcja służb. Funkcjonariusze Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze oraz funkcjonariusze Straży Granicznej, KAS, CBŚP przeprowadzili na terenie czterech województw działania, podczas których zarekwirowano ponad 2,2 tony tytoniu do palenia, prawie 5 ton suszu tytoniowego, ponad 350 tysięcy sztuk papierosów. Zatrzymano aż 23 członków zorganizowanej grupy przestępczej, 8 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjlanie - wśród zatrzymanych są osoby z naszego terenu - m.in. z gminy Dobrzyca.

Wszystko działo się w połowie października. 

Likwidacja mafii tytoniowej. Akcja służb w powiecie pleszewskim

- 12.10.2021 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca oraz funkcjonariusze dolnośląskiej i łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalnym dystrybuowaniem tytoniu. Proceder polegał na przywożeniu na teren Polski suszu tytoniowego z pominięciem opłat z tytułu podatku akcyzowego i VAT. W działaniach brali udział również, funkcjonariusze Straży Granicznej z Nadodrzańskiego, Nadwiślańskiego oraz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, a także policjanci z CBŚP. Akcja swoim zasięgiem objęła województwo dolnośląskie i wielkopolskie, łódzkie, lubelskie oraz podkarpackie, a także terytorium Niemiec. Przeszukano tam magazyny oraz miejsca przechowywania, z których transportowano susz tytoniowy. W wyniku szeroko zakrojonych działań służby zatrzymały 23 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Łącznie przeszukano 31 miejsc, w tym 16 krajalni tytoniu - informuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

W miejscach przeszukań zabezpieczono narkotyki, sprzęt elektroniczny, samochody osobowe oraz sprzęt służący do produkcji nielegalnych papierosów. Zabezpieczono także dużą ilość gotówki w różnej walucie. Zarekwirowano ponad 2,2 tony tytoniu do palenia, prawie 5 ton suszu tytoniowego, ponad 350 tysięcy sztuk papierosów.

Jak ustalono, w Goerlitz w Niemczech znajdował się prowadzony przez obywateli Polski magazyn z suszem tytoniowym.

- Formalnie sprzedaż liści tytoniu dokonywana była na rzecz spółki zarejestrowanej na obszarze Słowacji. Faktycznie jednak, członkowie grup przestępczych, wyposażeni  w podrobione dokumenty, przemycali susz na teren Polski, gdzie znajdowały się krajalnie tytoniu i wytwórnie papierosów. Wytworzony wyrób akcyzowy był następnie nielegalnie dystrybuowany. Działania po stronie niemieckiej koordynowane były z Urzędem Śledczym Celnym w Dreźnie (Zollfahndungsamt Dresden) oraz przy wsparciu Urzędu Głównego Celnego w Dreźnie (Hauptzollamt Dresden), a także przy współpracy z Dyrekcją Policji w Görlitz (Polizeidirektion Görlitz) - wylicza rzecznik NOSG.

Likwidacja mafii tytoniowej. Zatrzymania także w powiecie pleszewskim

Zatrzymanym, w tym 4 obywatelom Ukrainy, ogłoszono zarzuty.

- Zarzuty dityczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych, z których wartość uszczupleń należności publicznoprawnych określono na ponad 60 ml zł. Wobec 8 zatrzymanych Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze na wniosek Prokuratury Okręgowej zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policyjnego - informuje mjr SG Joanna Konieczniak.

Podczas realizacji działań zaangażowanych było blisko 200 mundurowych.

- Postępowanie ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania - zaznacza rzecznik NOSG.

ZOBACZ WIDEO:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Jaa

  No ładnie...

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Zxc

  Ilu mamy tych pleszewskich Donkow :D

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Doniu

  Sorry to ja byłem, nie wytrzymałem 🥺

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Donat Cierniak

  Nie podawajcie się za mnie ! bo wam ryje połamie!

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Kiosk Ruchu

  Dajcie imie, ksywe lub link do FB kto to taki bo nie czaje?

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Pplw

   Jak nie czaisz to nie zaczaisz jak malo jestes obeznany to twoj problem.takie rzeczy nie powinny cie interesowac.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  eliminator

  konkurencje trza eliminować, macie kupować papierosy tylko z zapłaconym haraczem po 15 - 20 zł w sklepach

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Xxx

  D sie cieszy bedzie powrot

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

  KLARA

  PLESZEW TO ZAGŁĘBIE NARKOTYKOWE

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

  Bob

  W lenartowicach tez niezły aparat mieszka

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -1

  Donek

  hehe ładnie. pozdro ziomy