Reklama

Reklama

Lokalna Grupa Działania "Wspólnie dla Przyszłości" otrzymała niemal 520 tys. euro

Opublikowano: pon, 8 lis 2021 14:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Stowarzyszenie "Wspólnie dla Przyszłości" - działające na terenie wszystkich naszych gmin - otrzymało niemal 520 tys. euro. Pieniądze unijne przywiózł dziś do nas osobiście wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski.

Reklama

Lokalna Grupa Działania "Wspólnie dla Przyszłości" otrzymała niemal 520 tys. euro

Lokalna Grupa Działania "Wspólnie dla Przyszłości" otrzymała dziś niemal 520 tys. euro - czyli ponad 2,3 mln zł. Pieniądze unijne - w postaci symbolicznego czeku - przywiózł dziś wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. Spotkanie odbyło się w murach starostwa powiatowego w Pleszewie. Podpisy obok marszałka złożyli: prezes LGD "Wspólnie dla Przyszłości" - Sławomir Spychaj oraz skarbnik LGD stowarzyszenia - Ewa Wasielewska.

Skąd wspomniane pieniądze?

- To dodatkowe środki przeznaczone dla lokalnych grup działania - w całej Wielkopolsce chodzi w sumie o kilkanaście milionów. Program będzie wdrażany do 2023 roku - 10 proc. ze wspomnianej sumy przeznaczone jest na funkcjonowanie biura i wdrażanie, pozostała kwota - na różnego rodzaju wsparcie - czy to dla przedsiębiorców czy działania samorządów gminnych - opowiada Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Prezes Lokalnej Grupy Działania "Wspólnie dla Przyszłości" - Sławomir Spychaj - przypomina, że nasza LGD działa już niemal 15 lat.

- Zrealizowaliśmy przez ten czas kilkaset projektów - bardzo różnych - na terenie powiatu pleszewskiego. Chodzi zarówno o pobudzenie działalności gospodarczej w postaci pomocy przedsiębiorcom czy inne zadania: jak chociażby budowa infrastruktury rowerowej w powiecie czy budowa przystani kajakowych - opowiada prezes LGD "Wspólnie dla Przyszłości" Sławomir Spychaj.

Jak zapowiada, po przygotowaniu do wdrożenia nowych pieniędzy, od przyszłego roku będzie można się starać o granty z nowego rozdania. - Chodzi o 100 proc. dofinansowania w przypadku przedsiębiorstw i 66 proc. w przypadku działań samorządów - mówi Sławomir Spychaj.

Lokalna Grupa Działania "Wspólnie dla Przyszłości" - działają od 2006 roku

Przypomnijmy: Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości” działa już 15 lat na terenie sześciu gmin: Pleszew, Gołuchów, Chocz, Dobrzyca, Czermin, Gizałki. Liczy sobie ok. 70 członków. Wśród nich są nie tylko wspomniane gminy, ale też przedsiębiorcy, przedstawiciele innych stowarzyszeń, a także osoby fizyczne. Wszystkim przyświeca jeden cel – promocja obszarów wiejskich i aktywizacja ich mieszkańców.  

LGD Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości” - realizuje szeroko pojęte cele i działania o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, sportowym i dobroczynnym. Jest zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Służy zachęcaniu lokalnej społeczności do działania oraz udziela wsparcia mieszkańcom w zakresie przygotowania projektów i pozyskiwania środków na ich realizację, w tym z programów pomocowych. Organizacja opracowuje i realizuje Lokalną Strategię Rozwoju. I tu warto nadmienić, że od czasu powstania LGD - wdrożyło już trzy strategie. Po kolei były to: Zintegrowana Strategia Rozwoju Obszarów Wiejskich, Lokalna Strategia Rozwoju w ramach Leader PROW 2007-2013 oraz Strategia Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność 2016-2020. Realizacja tych projektów współfinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rolnego – służącego właśnie rozwojowi obszarów wiejskich.

Działalność Lokalnej Grupy Działania "Wspólnie dla Przyszłości"

To jednak nie wszystko. LGD zajmuje się także organizacją konkursów przeznaczonych dla instytucji, osób fizycznych i przedsiębiorstw z obszarów wiejskich naszego powiatu pleszewskiego. Strategia Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność przewiduje przeznaczenie połowy budżetu na wzmocnienie i rozwój sektora gospodarczego. Środki te są przekazywane jako premie na podjęcie nowej działalności gospodarczej oraz dotacje na rozwój działalności gospodarczej już prowadzonej. Druga połowa budżetu przeznaczona jest na poprawę jakości życia, aktywizację, integrację mieszkańców oraz promocję turystyki.

- W ramach dostępnych środków zrealizowaliśmy działania z zakresu budowy i przebudowy obiektów spełniających funkcje społeczne, kulturalne, sportowo-rekreacyjne. Wydane zostały foldery i pozycje książkowe promujące nasz region. Zrealizowane zostały remonty zabytków. Zorganizowano wydarzenia integracyjne, kulturalne i sportowe, a także liczne warsztaty i szkolenia - wymieniała jakiś czas temu na naszych łamach Ewelina Fajka, asystentka kierownika biura Lokalnej Grupy Działania.

Biuro to zostało powołane w celu sprawnej obsługi beneficjentów i mieści się w Czerminie, przy urzędzie gminy. Ponadto stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości’ organizuje również pozakonkursowo zajęcia aktywizacyjne i warsztaty dla mieszkańców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Pleszewianin

    Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Wspólnie dla Przyszłości " Tak brzmi poprawna nazwa.