Reklama

Gmina Pleszew. Mieszkańcy nie mogli się budować. Ten plan ma im pomóc

Opublikowano: wt, 5 paź 2021 08:00
Autor:

Gmina Pleszew. Mieszkańcy nie mogli się budować. Ten plan ma im pomóc - Zdjęcie główne

Podczas ostatniej sesji rady w Pleszewie przegłosowano uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Piekarzew i Suchorzew

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas ostatniej sesji rady w Pleszewie przegłosowano uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Piekarzew i Suchorzew. Ma on pomóc mieszkańcom, którzy do tej pory byli "zablokowani" jeśli chodzi o budowę nowych domów we wspomnianych miejscowościach - wszystko przez wiatrak w Piekarzewie.

Przypomnijmy: zgodnie z obowiązującym prawem mieszkańcy Piekarzewa i Suchorzewa mieli problem odnośnie budowy nowych domów. Wszystko przez wiatrak.

Wiatrak w Piekarzewie

- Wiatrak w Piekarzewie jest najwyższym w naszej okolicy. Ma 128 metrów, a jego śmigło to 36 metrów - wyliczał swego czasu na naszych łamach sołtys Suchorzewa i pleszewski radny Dariusz Dryjański. A jak zaznaczał, wspomniany „nieszczęsny wiatrak” - zgodnie z obowiązującymi w kraju przepisami - uniemożliwiał mieszkańcom Piekarzowa i Suchorzewa budowę nowych domów. - Jest mnóstwo działek, które ludzi kupili - i są zainteresowani kupnem kolejnych. Ale nie dostaną pozwolenia na budowę - właśnie przez wiatrak - zaznaczał.

Pisaliśmy o sprawie szeroko w roku 2019 - sytuacja podobna jest w wielu miejscach w Polsce - „blokada” budowy w obrębie wiatraków nowych domów dotyczy de facto setek gmin. Zgodnie z obowiązującym prawem tereny zlokalizowane w odległości do tzw. „10H” (10–krotność całkowitej wysokości wiatraka) nie mogły być zabudowane budynkami mieszkalnymi - o ile nie były objęte planami miejscowymi, które taką zabudowę w granicach dopuszczały. A zdecydowana większość - w tym właśnie wspomniane tereny w gminie Pleszew - takich planów do tej pory nie miała. Stąd patowa sytuacja. Wprowadzono co prawda tzw. okres przejściowy, ale ten w końcu skończył się. I problem stał się realny.

Dlatego już pod koniec roku 2019 władze Pleszewa - by „odblokować” mieszkańców wspomnianych terenów postanowiły przystąpić do ustanowienia planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego.

Plan zagospodarowania dla Piekarzewa i Suchorzewa

I - w końcu - się udało. 

- Jedną z mozliwości uniknęcia "blokady" budowy nowych domów jest planu zagospodarowania przestrzennego - bo to daje wyjątek od wspomnianych przepisów - przyznaje wiceburmistrz Andrzej Jędruszek

Podczas ostatniej sesji rady w Pleszewie - radni przegłosowali wspomniany dokument, nad którym pracowano w ostatnim czasie. A jak dodają władze Pleszewa, w toku są także kolejne działania - odnośnie terenów Kowalewa i Baranówka, gdzie również jest problem.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.