Reklama

Reklama

Jak sprawić, by dziecko pokochało książki? W Pleszewie odbyło się spotkanie z Małgorzatą Swędrowską

Opublikowano: ndz, 17 paź 2021 08:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Czytanie książek jest ważne dla rozwoju dzieci. Nie zawsze jednak mają one ochotę na słuchanie. Małgorzata Swędrowska - gość pleszewskiej biblioteki, opowiedziała jak czytać, by zarówno dziecko jak i dorosły czerpali z czytania jak najwięcej radości.

Reklama

W pleszewskiej bibliotece odbyło się spotkanie z Małgorzatą Swędrowską, pedagogiem, mamą i miłośniczką książek. Stworzyła koncepcję czytania wrażeniowego, czyli odkrywania tekstu w kilku wymiarach. 

Jak czytać dzieciom? Spotkanie z Małorzatą Swędrowską

- Małgorzata Swędrowska wysnuła trochę przewrotną koncepcję, że podczas czytania należy skupić się na sobie - na swoich odczuciach i na swojej radości z czytania. Kiedy my, dorośli, oddajemy swój czas dzieciom i czerpiemy przyjemność z czytania, dzieci chętniej będą nas słuchać. Dlatego też warto czytać dzieciom te książki, które nam się podobają. Co ważne, nie wolno czytać dzieciom "w międzyczasie", między gotowaniem a sprzątaniem. Czas czytania powinien być czasem bliskości i całkowitego zatracenia się w chwili. Ważny jest także sposób czytania. Bo czytanie wrażeniowe to smakowanie literatury wszystkimi zmysłami. Dziecko nie może być biernym słuchaczem. Powinno ono uczestniczyć w czytaniu poprzez dopowiadanie wyrazów, pokazywanie emocji, naśladowanie literackich bohaterów i czytanie ilustracji. Takie czytanie sprawia, że nie jest ono nudną czynnością, lecz przygodą pełną słów, dźwięków, ruchów, kolorów i kształtów – relacjonuje Paulina Marciniak, kierownik Działu Dziecięcego pleszewskiej biblioteki.

Podczas spotkania Małgorzata Swędrowska zdradziła też kilka sprawdzonych zabaw z książką.

- Zaprosiła nas do wspólnego czytania picturebooków i wierszy pokazując w sposób praktyczny, na czym polega czytanie wrażeniowe. Prelegentka podkreślała także, że książki są lustrem, w których dziecko może się przejrzeć -zobaczyć emocje, sytuacje, zajrzeć w głąb siebie. Książka jest cudownym przyczynkiem do rozmowy i poznania dziecka lepiej – opowiada bibliotekarka.

Spotkanie możliwe było dzięki realizacji projekt "Stacja Biblioteka - tu jesteś u siebie!", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.